Skúste pestovať sladké lístky - Stéviu!


Bezpečnosť stévie

V 20. storočí sa začali používať v potravinách umelé sladidlá. Pretože niektoré z nich môžu mať karcinogénne účinky, začala japonská firma Morita Kagaku Kogyo Co., Ltd skúmať použitie stévie ako náhrady cukru. Dnes má stévia 40% podiel na japonskom trhu so sladidlami.

Najväčším producentom steviózy (sladkej látky) je v súčasnosti Čína.

Politika schvaľovania

V roku 1985 vyšla štúdia, ktorá označila steviol za mutagén. Táto štúdia bola však skritizovaná za spôsob prevedenia výskumu.
V roku 1991 bola, v USA na úrad pre Kontrolu potravín a liečiv (FDA), podaná anonymná sťažnosť na použitie stévie ako potravinového doplnku. Na tomto základe bol zakázaný jej dovoz, a to i napriek tomu, že od začiatku používania v roku 1958 sa nevyskytli žiadne zdravotné komplikácie spojené s užívaním stévie. Arizonský kongresman John Kyl obvinil FDA z nadržiavania producentom umelých sladidiel. FDA sa bránila, že nemôžu zverejniť meno informátora. Do roku 1994 bola teda v USA stévia zakázaná. Od roku 1995 bol po nových výskumoch povolený predaj pre liečebné účely, ale nie ako potravinový doplnok.

Aj keď ďalšie štúdie ukázali zdravotnú nezávadnosť stévie, kvôli stále negatívnym ohlasom niektorých organizácií, pripravila v roku 2006 Svetová zdravotnická organizácia (WHO) nové výskumy. Ukázalo sa, že stévia môže mať kladný vplyv na niektoré osoby trpiace hypertenziou alebo cukrovkou druhého typu. Najdôležitejšie bolo, že výskumy dokázali, že stévia nie je mutagén (nespôsobuje rakovinu)! A môže sa tiež predávať ako potravinový doplnok. V Južnej Amerike a v Japonsku, kde sa stévia používa k liečbe cukrovky, sa od 70. rokov neprejavili žiadne zdravotné komplikácie.

V apríly 2010 bola Európskym úradom pre bezpečnosť potravín (ANS, časť EFSA -  Panel pre potravinárske aditíva a nutričné zdroje pridávané do potravín) posudzovaná bezpečnosť a zdravotná nezávadnosť glykosidov. Výskumy ukázali, že glykosidy nie sú toxické ani karcinogénne a nemajú nežiadúce účinky na vývoj detí. Liečebné účinky sa naďalej skúmajú. ANS stanovilo akceptovateľné denné množstvo (ADI): 4 mg na kilogram telesnej hmotnosti a deň = 10 mg steviosidu a 12 mg rebaudiosidu A na kg telesnej hmotnosti a deň.

Európska komisia prijala 11. novembra nariadenie č. 1131/2011/EU, ktorým povoľuje použitie steviolových glykosidů ako sladidla v potravinách v Európskej únii.

 

Dostupnosť stévie na svete:

  • najrozšírenejšie použitie - Japonsko (od roku 1970), Paraguaj (používa sa od nepamäti v ľudovom liečiteľstve)
  • použitie ako sladidlo - Austrália a Nový Zéland (od roku 2008), Brazília (od roku 1986), Hong Kong (od roku 2010), Mexiko (od roku 2009), Izrael (od januára roku 2012), Ruská federácie (od roku 2008, použitie ako doplnok liečiv), Singapur (od roku 2005 je povolená ako sladidlo v niektorých potravinách)
  • použitie ako doplnok stravy - Kanada
  • použitie ako prísada do potravín

- Európska únia (steviol glykosidy sú povolené ako potravinárske prídavné látky od 11. novembra podľa nariadenie č. 1131/2011/Eu)

- USA (listy stévie sú od roku 1995 povolené ako doplnok stravy, rebaudiosid je od roku 2008 použiteľný ako náhradné sladidlo s názvom: PureVia, SweetLeaf, Truvia)

- Austrália, Nový Zéland (od roku 2008 môžu byť lístky stévie predávané ako jedlo)